У Києві 21-річний юнак відкрив пекарню і найняв людей із аутизмом і синдромом Дауна

15 Листопада 2017 13:49

Inforico

21-річний киянин Владислав Малащенко відкрив пекарню Good Bread From Good People, де працює восьмеро людей з різними формами інтелектуальних порушень.

Він вирішив довести, що люди з таким типом інвалідності можуть багато, вони більш чесні, уважні до деталей, акуратні й часто мають різноманітні таланти, йдеться у матеріалі “Фактів”.

“У грудні минулого року я раптом усвідомив, що, вийшовши в світ після училищ та інтернатів, хлопці з аутизмом, синдромом Дауна або затримкою інтелектуального розвитку не знають, що робити далі, чим займатися. Вони нікому не потрібні, на роботу їх не беруть. Ми майже не зустрічаємо їх в повсякденному житті, тому що вони сидять вдома”, – розповідає Владислав.

Так він задумав започаткувати власну справу. Спершу він взявся за деревообробну справу, а потім ледь не відрізав собі руку – тож вирішив, що треба шукати щось інше.

Владислав звільнився і почав вчитися на пекаря. Він виграв грант для відкриття пекарні у бізнес-школі Startup Ukraine.

Зараз фішка пекарні – кілограмовий банановий кекс. У пекарні Good Bread From Good People працює 8 співробітників.

“Вони приходять в 10 ранку, ми п’ємо чай і обговорюємо плани на день. Потім 2 години працюємо, встигаємо виконати майже всі замовлення. Тут ніхто нікого не шкодує. Люди прийшли працювати і повинні себе почувати відповідно, – розповідає Владислав.

Хлопці хочуть до себе рівного ставлення, жалість давно у них в печінках сидить.Координує всю роботу мама одного з наших підопічних – Оксана. Вона не професійний пекар, але зате чудово розуміє, як спілкуватися з хлопцями. Дуже радий, що ми її знайшли”.

Юнак переконаний, що у бізнесу повинна бути філософія, щоб не перехотіти займатися ним, коли трапляються труднощі.

“Моя пекарня надає людям можливість допомогти іншим, і вони роблять це, купуючи наші кекси… Є місія – працевлаштовувати людей з інвалідністю та змінювати ставлення до них”, – додає Владислав.

За його словами, поки не завжди вдається налагодити продаж для компаній та корпоративних клієнтів. Більшість купує у роздріб – по 2 чи 3 кекси. Оскільки доставка безкоштовна, пекарня майже нічого не заробляє.

Свої бананнові кекси підприємець просуває та продає на Facebook.

“Нещодавно зателефонував менеджер одного з відомих київських ресторанів і замовив стільки випічки, що я, чесно кажучи, розгубився. До кінця робочого дня залишалося всього кілька годин. Довелося сильно прискоритися, але ми впоралися”, – пригадує юнак.

Владислав мріє, щоб компанія досягла національного масштабу.

“Ми вже продаємо франшизу, скоро відкриємося в Рівному і Харкові. Моя мета – створити 100 тисяч робочих місць по всій Україні. Хоча людей з ментальної інвалідністю набагато більше. В одному лише Оболонському районі Києва живуть 20 тисяч людей з інтелектуальними порушеннями. Планую відкрити в столиці кафе на 170 місць, де будуть працювати близько 30 осіб. Таким чином хочу познайомити два світи людей і показати, що люди з інтелектуальними порушеннями гідні більшого і здатні бути повноцінними членами суспільства”, – ділиться Владислав.