25 листопада українці і світ, як і кожного року, вшанували пам’ять вбитих Голодомором 1932-33 років. Жалобні заходи традиційно проходять також у 32 країнах світу.
Національні пам’ятні заходи до 84 річниці геноциду пройшли під гаслом “Голодомор – помста за свободу, помста за революцію”.
Як відомо, в 1917—1921 роках українці відновили свою державність. Українська революція не тільки повернула нашу батьківщину на карту світу. Нова держава задекларувала демократичний лад і дотримання основних прав і свобод людини. З перших днів Українська Народна Республіка протистояла російській інформаційній та воєнній агресії. Втім, війна більшовиків проти України не завершилася з падінням державності.
Вже через десятиліття більшовики завдадуть остаточний, на їхню думку, удар по окупованій Україні. В Інституті національної пам’яті пояснюють: насильницьке вилучення харчів, блокади сіл і цілих районів, заборони виїзду за межі охопленої голодом України, репресії – все це повинно було знищити українське прагнення до незалежності і самих українців.
“Голодомор – це помста за свободу. Українців карали смертю за здобуту незалежність від імперій. Геноцид знищив ключові свободи: мільйони людей позбавлені життів, в країну повернуто рабство – селянам обмежили пересування і відібрали паспорти, колгоспи застосовували примусову працю, люди не могли сподіватися на недоторканність житла, не мали свободи релігії, їх обмежили в культурних правах. Але режим не зумів досягти головного – Україну не зламали. І свою незалежність ми змогли підтвердити вже в 1991 році “, – каже історик, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Всесвітньо відомий історик, лауреат Пулітцерівської премії Енн Еплбаум, яка перебуває з візитом у Києві, зокрема з нагоди виходу її нової книги “Червоний голод: Війна Сталіна проти України”, зазначила під час виступу на благодійному вечорі Києво-Могилянської академії: “Історія Голодомору – це трагедія, але історія України – не трагедія. Незважаючи на мільйони вбитих під час війни Сталіна проти України, ваша країна є на карті світу”.
О 16:00 відбулася загальнонаціональна хвилина мовчання, під час якої мільйони українців запалили свічки біля Меморіалів Голодомору та на підвіконнях будинків.
В день пам’яті жертв Голодомору українські телеканали і радіо мовили в режимі жалоби.
Нагадаємо, в Києві планується будівництво Меморіального комплексу пам’яті жертв голодомору в Україні на вулиці Лаврській, 3, в Печерському районі столиці. Музей побудують в підземній частині Пам’ятного знака “Свічка Пам’яті”, куди відвідувачі зможуть потрапити по сходах.
До слова, США планують прискорити розгляд визнання Голодомору геноцидом українського народу, а в Ізраїлі заявили, що не прийматимуть декларативного рішення щодо визнання Голодомору геноцидом українського народу.