75% людей із глибокою депресією не отримують адекватного лікування – ВООЗ

10 Квітня 2017 09:12

http://epicpew.com

Депресія – другий за поширеністю фактор, що призводить до непрацездатності або втрати здоров’я, і головна причина 128 000 самогубств, що стаються у Європейському регіоні ВООЗ щорічно.

Число людей із депресивними розладами у Європейському регіоні становить 40 мільйонів, повідомляє МОЗ.

За даними глобальних оцінок здоров’я станом на 2015 рік, показники поширеності депресивних розладів на рівні країн коливаються в діапазоні від 3,8% до 6,3% від загальної чисельності населення.

Саме тому Всесвітній день здоров’я 2017 року, який відзначається 7 квітня, присвячений інформуванню та подоланню депресії.

“Попри те, що депресію можна лікувати, принаймні 75% людей, які страждають глибокою депресією, не отримують адекватної допомоги. Однак недостатньо просто розширити масштаби надання послуг, не менш важливо працювати над підвищенням обізнаності людей з цієї проблеми, – говорить директор Європейського регіонального бюро ВООЗ д-р Сюзанна Якаб.

Кампанія ВООЗ “Депресія: давайте поговоримо” спрямована на інформування громадськості про наслідки депресії та способи боротьби з нею, а також про те, як підтримувати людей, які живуть з депресією. Можливо, розповівши про свою депресію, ви не зможете відразу її позбутися, але почати говорити – це перший важливий крок”.

Навіть за умови доступу до послуг, багато людей, які страждають депресією, уникають лікування або відкладають його зі страху перед упередженим ставленням чи дискримінацією.

Така ситуація, в поєднанні з недостатнім державним фінансуванням, стала причиною величезних прогалин в діагностуванні та лікуванні депресії.

У найгіршому випадку депресія призводить до суїцидів, які є другою (після дорожньо-транспортних пригод) причиною смертності серед людей у віці 15-29 років.

Незважаючи на те, що депресія вдвічі більше розповсюджена серед жінок, ніж серед чоловіків, останні є більш схильними до суїцидів: у 2015 році чоловіків серед самогубць у Регіоні виявилося вчетверо більше в країнах з середнім та низьким рівнем доходів.

Депресія підвищує ризик розвитку тривожних розладів та інших неінфекційних захворювань, таких як діабет та хвороби серця.

При цьому не слід забувати і про зворотній ефект: люди з цими захворюваннями мають підвищений ризик розвитку депресії.

За даними, отриманими в рамках нещодавнього дослідження під керівництвом ВООЗ, об’єм глобальних витрат, пов’язаних з депресивними та тривожними розладами, перевищує один трильйон доларів США на рік.

Лікування депресії за допомогою психотерапії або антидепресантів є економічно ефективним і навіть вигідним: так, у США кожен вкладений у лікування долар повертається у вигляді 4 доларів за рахунок поліпшення здоров’я і працездатності.

Незважаючи на економічну ефективність, державні витрати на послуги з охорони психічного здоров’я є вкрай низьким; згідно з даними опитування ВООЗ “Атлас психічного здоров’я а 2011”, в середньому тільки 3% бюджетів охорони здоров’я витрачається на психічне здоров’я – від менш, ніж 1% в країнах з низьким рівнем доходу до 5% в країнах з високим рівнем доходу.